Czy założyć działalność gospodarczą?

Początki działalności gospodarczej cz.1

Czy założyć działalność gospodarczą?

 Wiele osób pracujących na etacie, zleceniu, czy ci, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z biznesem, zastanawiają się nad otworzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla wielu z nich jest to jednak czarna magia, ponieważ do tej pory nie mieli styczności z taką formą współpracy z firmami, w których pracują lub klientami. Zastanawiają się jak dokonać wszystkich wymaganych formalności oraz rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz ZUSem. Od decyzji o otworzeniu swojego własnego biznesu odpycha również powszechna opinia na temat wysokich składek, czy podatków w naszym kraju. Zdecydowana większość ludzi ma przekonanie, że na pewno urząd skarbowy albo ZUS spowodują tak wielkie szkody w ich działalności, że ci będą musieli zrezygnować z swoich firm lub nawet pozostaną z wielkimi długami. Media nasycone są historiami przedsiębiorców zniszczonych przez urzędy. Taka powszechna opinia powoduje u niektórych permanentny strach i przeświadczenie, że w Polsce się nie da. Ale czy na pewno tak jest? Czy na pewno zniszczy nas urząd skarbowy lub ZUS? Czy w Polsce da się inaczej?

W 2020 roku około 20 000 tysięcy Polaków zarobiło ponad milion złotych w skali roku. Zaznaczmy tutaj słowo „zarobiło”. Oznacza to, że zdecydowana większa ilość osób już dawno zarobiła ten milion, czy to w jednym roku, czy w skali kilku lat. Średnio do majątku wycenianego na taki sumy dochodzi się od 5 do 10 lat prowadząc swoją firmę lub pracują w branży, gdzie są wysokie wynagrodzenia. Jeżeli spojrzymy sobie na takie statystyki, to może okazać się, że taka powszechna opinia jest dla wielu dosyć wygodna i tłumaczy ich niepowodzenia. W Polsce, mino zmieniających się w zawrotnym tempie przepisów podatkowych, które rok do roku powodują wzrost obciążeń podatkowych, jak widać po oficjalnych statystykach istnieje możliwość zarabiania godziwych pieniędzy.

Podczas podejmowania decyzji o założeniu działalności indywidualnej, głównym czynnikiem dla wielu do podjęcia negatywnej decyzji są:

- obciążenia z tytułu składek na ZUS. Początkujący przedsiębiorcy obawiają się wysokich sum składek, w wysokości około 1500 zł na start. Takie składki płaci się jednak dopiero po upływie dwóch i pół roku prowadzenia działalności. Przez pierwsze pół roku funkcjonowania, opłacamy tylko składkę zdrowotną, natomiast po upływie tego czasu, przez kolejne dwa lata opłacamy składkę zdrowotną wraz z preferencyjnymi składkami społecznymi.

- wysokie opodatkowanie. Należy tutaj pamiętać, o czym wielu nie zdaje sobie sprawy, że jeżeli zaczynamy wykonywać dla kogoś jakąś dodatkową działalność, to do kwoty dochodu, wynoszącego połowę minimalnego wynagrodzenia, nie musimy nawet otwierać firmy i płacić jakichkolwiek podatków, czy składek. Tak, jeżeli nie zarobimy więcej niż minimalna krajowa, nie płacimy ani ZUSu, ani podatku dochodowego. Prowadzenie takiej działalności nazywa się działalności nierejestrowaną i nie wymaga również posiadania biura rachunkowego. Możemy bez większego problemu sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zarabiać pieniądze w danej branży i nie martwić się o obciążenia względem urzędów. Jest do znakomite rozwiązanie dla osób chcących spróbować czegoś nowego w swoim życiu.

Dlatego strach przed wejściem w świat biznesu jest całkowicie nieuzasadniony, a powszechna świadomość o strasznych urzędach bazuje raczej na pojedynczych, rozgłośnionych przypadkach, a nie sytuacji ogólnej.

Przed podjęciem decyzji o założeniu działalności, zamiast słuchać powszechnych opinii, warto wybrać się do księgowego na rozmowę lub do doradcy podatkowego. Ci często będą w stanie wszystko nam wytłumaczyć i sprawić, że nie diabeł taki straszny jak go malują.

logo_btgjpg