Kolejne zmiany w Nowym Ładzie już niedługo!!! - 01.07.2022

Zmiany w podatkach od 072022jpg


Nowy Ład wniósł do życia przedsiębiorców wiele skomplikowanych i trudnych zmian. Szczególnie dotknęła ich składka zdrowotna, która spowodowała u wielu znaczne pogorszenie sytuacji finansowej. Wprowadzone przepisy były bardzo skomplikowane, dla tego właśnie już od 01.07.2022 zostaną wprowadzone zmiany, które troszkę uproszczą ten skomplikowany system.

1. Podatek dochodowy:

              Pierwszą a zarazem najważniejszą zmianą jest obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Obniżka podatku o 5 punktów procentowych jest jak najbardziej korzystna i spowoduje, że część przedsiębiorców na tym zyska w skali wprowadzanych zmian w tym roku. Zmiana ta nie dotyczy jednak tylko osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Skorzystają na niej również pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, czy emeryci. Trzeba tutaj również zaznaczyć, że zmniejsza się kwota zmniejszająca podatek dochodowy z 5 100 zł do 3 600 zł w skali roku.

 

2. Ulga dla klasy średniej:

Wraz z wspomnianą obniżką idzie jednak likwidacja ulgi dla klasy średniej, która miała rekompensować zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, jednak okazała się tak problematyczna, że zdecydowano się na jej usunięcie.

 

3. Składka zdrowotna:

              Składka zdrowotna jest zmianą najbardziej dotykającą kieszenie przedsiębiorców. Od lipca mają jednak być wprowadzone delikatne zmiany i w tym temacie, jednak nie dla wszystkich. Przedsiębiorcy będący na metodzie liniowej, będą mogli zaliczyć w koszty składkę zdrowotną, a tym samym pomniejszyć swój dochód, jednak tylko do limitu 8 700 zł w skali roku. Oznacza to, że oszczędność na tej zmianie w PIT, może maksymalnie wynieść 1 653 zł rocznie. Ryczałtowcy natomiast, będą mogli odliczyć 50 % zapłaconych składek zdrowotnych od przychodu.

 

              Wprowadzane zmiany na pierwszy rzut oka mogą wydawać się korzystne i rzeczywiście takie są. W skali zmian następujących w Nowym Ładzie, spowodują one korzystne zmiany finansowe dla wielu przedsiębiorców, czy pracowników. Trzeba tutaj jednak zauważyć, że łączna suma podatków oraz składek ZUS do zapłaty, jest znacząco większa, niż to miało miejsce w roku poprzednim.


logo_btgjpg